top of page

Підписано закон про компенсацію за пошкодження та знищення нерухомості внаслідок війни

17 березня 2023 року Президент підписав Закон Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України. Закон має набрати чинності через два місяці з дня його опублікування.

 

Законом визначається перелік об'єктів за пошкодження та/або знищення яких передбачені компенсації; визначено, хто може бути отримувачем компенсацій, та встановлено процедури, порядки та види відшкодувань (компенсацій).

Окрім того, Законом дано визначення деяких термінів, зокрема:

 • знищені об’єкти нерухомого майна;

 • пошкоджені об’єкти нерухомого майна;

 • будинок садибного типу — житловий будинок (у тому числі котедж, зблокований

Закон передбачає створення відповідних комісій з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна. Вказані комісію можуть створюватися виконавчими органами сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради, військовими адміністраціями населеного пункту або військово-цивільними адміністраціяминаселеного пункту.


Для отримання компенсації необхідно: подати заяву в електронній або паперовій формі та передбачені Законом документи.

Заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об’єкт нерухомого майна.Заява про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна подається щодо кожного знищеного об’єкта нерухомого майна окремо.

Строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви (у передбачених Законом випадках вказаний строк можу бути прововжено ще на 30 днів).

Подання заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна здійснюється незалежно від задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) отримувача компенсації або місця розташування знищеного об’єкта нерухомого майна.

Підставами для відмови у наданні компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна є:

 1. подання заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна особою, яка не може бути отримувачем компенсації відповідно до цього Закону або не має повноважень для подання заяви;

 2. виявлення недостовірних даних, зазначених у заяві про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна;

 3. подання заяви про надання компенсації за знищений об’єкт нерухомого майна після спливу строку, визначеного частиною першою статті 4 цього Закону (прим. під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування).

Реєстр пошкодженого та знищеного майна

Також Законом врегульовано функціонування Реєстру пошкодженого та знищеного майна (створення якого було анонсовано у серпні 2022 року).

Вказаний Реєстр створюється для забезпечення збирання, накопичення, обліку, обробки, зберігання та захисту інформації та документів про:

 1. осіб, майно яких пошкоджено або знищено;

 2. пошкоджене та знищене майно (у тому числі пошкодження, завдані земельним ділянкам, землям, пошкодження та знищення надр, лісових, водних та інших природних ресурсів, а також біологічного різноманіття) незалежно від того, чи передбачається компенсація за пошкодження або знищення такого майна відповідно до цього Закону;

 3. матеріальну шкоду (у тому числі збитки), завдану внаслідок пошкодження та знищення майна (у тому числі обстеження пошкодженого майна, крім обстеження, передбаченого статтею 392 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності», оцінку пошкодженого та знищеного майна);

 4. розгляд та прийняття рішення про надання компенсації;

 5. надання компенсації за пошкоджене та знищене майно та фінансування (виділення коштів) відновлення пошкодженого та знищеного майна.

Реєстр пошкодженого та знищеного майна є геоінформаційною системою.


Картографічною основою Реєстру пошкодженого та знищеного майна є картографічна основа державного земельного кадастру, відомості містобудуваного кадастру та кадастрів інших природних ресусрів, інші карти (плани), що складаються у формі та масштабі відповідно до норм і правил, технічних регламентів.

Для збирання інформації про пошкоджене або знищене майно можуть використовуватися інформаційні продукти дистанційного зондування Землі, у тому числі космічної зйомки.

Інформація, внесена до Реєстру пошкодженого та знищеного майна, є відкритою і загальнодоступною, крім реєстраційних номерів облікових карток платників податків, паспортних даних, задекларованого/зареєстрованого місця проживання фізичної особи, інших персональних даних та іншої інформації, перелік якої визначається Кабінетом Міністрів України в Порядку ведення Реєстру пошкодженого та знищеного майна.Інформація про кількість пошкодженого та знищеного майна у розрізі типу майна, характеру його пошкодження, територій територіальних громад, населених пунктів, інших адміністративно-територіальних одиниць, дати пошкодження/знищення майна підлягає оприлюдненню на офіційному вебсайті держателя Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Публічна інформація з Реєстру пошкодженого та знищеного майна у формі відкритих даних підлягає оприлюдненню відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації».


16 переглядів0 коментарів

Comments


bottom of page